KANAL TEDAVİSİ (ENDODONTİ)

Dişler içerisinde yer alan ve dişin tüm hassasiyetini taşıyan sinir dokusu ilerlemiş diş çürükleri veya travma nedeniyle etkilenebilmektedir. Dişin ağız içerisinde görünmeyen çene kemiği içerisinde yer alan diş kökleri içerisindeki sinir dokusunun çeşitli yöntemlerle çıkarılıp  yerine biyouyumlu materyallerle doldurulmasına kanal tedavisi adı verilmektedir.

Her dişin kök yapısında çeşitli farklılıklar bulunabilmektedir. Standardın dışında fazladan kök ya da kanallar olabilmektedir. Görünmeyen bir alan olduğu için de geçmiş dönemlerde bu yapısal farklılıklar sebebiyle kanal tedavisinde başarısızlıklar yaşanabilmekteydi. Ancak günümüzde teknolojik yeni cihazlar ve çeşitli yeni tedavi yöntemleriyle birlikte artık çok başarılı kanal tedavileri yapmak mümkün olmaktadır.

Özellikle döner başlıklı otomatik kanal aletleri, kök boyunu ve yapısal farklılıkları gösteren özel cihazlar ve özel kanal dolgu materyalleri ile kanal tedavisindeki başarı oranı oldukça fazladır. Kanal boyunu ölçen bu yeni cihazlar sayesinde artık kanal tedavisi sırasında fazladan röntgen alınmasına da gerek kalmamaktadır. Kanal tedavisinde önemli olan nokta, diş dokularındaki olası farklılıkların bilinmesiyle bu son teknolojik cihazların uygun durumlarda kullanılıp tedavinin tamamlanmasıdır.

Eğer kanal tedavisi istenildiği gibi başarılı bir şekilde yapılmışsa ağızda ömür boyu kalabilmektedir. Yanlış veya eksik uygulanan kanal tedavisi sonucu kısa sürede dişin kaybedilmesi ihtimal dahilinde olabilmektedir. Bu nedenle kanal tedavisi özenli bir çalışma gerekmektedir.

İstanbul MALTEPEDEKİ kliniğimizde  Kanal Tedavisi (Endodonti uygulamaları) alanında uzman hekimlerimiz tarafından uygulanmaktadır.

0553 777 24 45
WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?