DİŞ TELİ TEDAVİSİ (Ortodonti)

Ortodonti ve diş teli tedavisi, çene içerisinde veya çeneler arasındaki dişsel ve iskeletsel bozuklukları müdahale eden diş hekimliği dalıdır. Çene kemiklerindeki büyüme ve gelişim ile ilgili sorunların çözümü yani alt ve üst çenenin önde veya geride konumlanması ,gibi sorunların  erken yaşta müdahale edilerek çözülmesi gerekmektedir.

Bu nedenle anne ve babalar çocuklarını 8-9 yaşında bir ortodontist’e götürerek çocuklarının   probleminin önüne geçebilirler. Burada unutulmaması  gereken konu ,bu tür çene problemlerinin olduğu durumlarda diş teli tedavileri büyüme gelişim tamamlanmadan yapıldığında daha hızlı sonuçlar alınabilmekte ve çoğu zaman cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç kalmamaktadır.

Saadece dişleri ilgilendiren çapraşıklıklar, kapanış bozukluğu veya asimetrik görünüm gibi bozukluklar olduğunda ise her yaşta bu tedavileri yapmak mümkündür. Günümüzde 60 yaşında birine tel takmak ve dişlerini düzeltmek kolayca yapılabilmekte ve oldukça hızlı ve estetik sonuçlar alınmaktadır.

Kliniğimizde hangi ortodontik tedavileri vermekteyiz?

Ortodonti tedavileri ve diş teli tedavilerinde son yıllarda önemli yenilikler olmuştur. Şeffaf teller ve porselen braketler sayesinde neredeyse tel takıldığı hiç belli olmadan ortodontik tedavi uygulamak mümkündür. Kapaklı braketler sayesinde de tedavi sürecinin azaltılması sağlanmaktadır.

Koruyucu Ortodontik Tedavi

Koruyucu ortodontik tedavilerle, çocuklarda dişsel çapraşıklıkların meydana gelmesini engelleyen tedaviler yada müdahaleler anlaşılmaktadır.

Koruyucu ortodontik tedaviler ile önüne geçmeye çalıştığımız bozukluklar kısaca şunlardır:

  • Erken süt diş kaybıyla meydana gelen yer kaybının bir yer tutucu aracılığı ile önlenmesi
  • Dil yutkunması ile meydana gelen ön açık kapanışın önlenmesi
  • Parmak emme,dil emme,yabancı cisim ağıza sokma gibi kötü alışkanlıklarla mücadele
  • Ağız solunumu yapan çocukların fark edilip bunun önlenmesi

Çocukluk Çağındaki Ortodontik Tedaviler

Bu dönem daha çok karışık dişlenme dönemini (hem süt dişleri hem de daimi dişler ağızda bulunduğu dönem) kapsar.

Karışık dişlenme döneminde müdahale etmek istediğimiz durumlar şunlardır:

  • Ön ve arka çapraz kapanışlar
  • Alt çenenin çok arkada olduğu durumlar ve üst çenenin çok ileride olduğu durumlar
  • Üst çenenin çok geride olduğu ve alt çenenin ileride olduğu durumlar
  • İskeletsel (kemiksel )kapanış bozuklukları.

Telsiz Ortodonti (Şeffaf plak) Tedavisi

Son yılların önemli gelişmelerinden bir diğeri de Şeffaf Plaklarla hiç diş teli takmadan  sadece plak uygulaması ile yapılan ortodontik tedavilerdir.

Bu teknikte ortodontik tedavi sırasında diş teli hiç kullanılmaz. Ağızdan alınan ölçülerden elde edilen modeller üzerine şeffaf plaklar hazırlanır ve hasta bu şeffaf plakları kullanır. İki haftada bir değiştirilerek uygulanan bu plaklar sayesinde diş teline gerek kalmadan dişlerdeki belirli çapraşıklıklar düzelmiş olur.Şeffaf Plaklar, diş teline göre daha konforlu bir tedavi seçeneği sunmaktadır.Hasta bu Plakları,bir toplantı sırasında , yemek yeme ve diş fırçalanması esnasında çıkarabilir.

Şeffaf plaklar (Telsiz ortodonti) tedavisinin uygulanmasında çeşitli firmaların ürünleri bulunmaktadır. (İnvisalign ,Orthero vb.) .

Şeffaf Plaklarla Diş arası boşluğu kapatma vakası

Kapaklı Braketler

Kapaklı braketler de plastik veya metal bağlayıcılar ortadan kaldırılmıştır. Başka bir bağlayıcı olmadığı için sürtünme kuvveti de azalmaktadır. Böylece tedavi süresi de kısalmaktadır. Kapaklı braketlerin ayrıca hijyen avantajı da bulunmaktadır.

Kliniğimizde ortodonti ile ilgili sorularınız alanında uzman Doktor Aydın Bilge tarafından cevaplanmaktadır.

Kapaklı Braketlere bir örnek

Eklem Rahatsızlıkları

Günümüzde hayat şartlarının da zorlanmasıyla ,bireyin üzerinde biriken stres faktörleri artmaktadır.Bu stres faktörleri de çoğu zaman eklem şikayetleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bu durumlarda diş hekimlerinin ve ortodontistlerin eklem rahatsızlıkları ile mücadele etmek için çeşitli yöntemleri vardır. Bunlardan en yaygın olarak bilinen ve uygulananları splint tedavisi ve botoks uygulamalarıdır.

Eklem splinti: Çoğu eklem rahatsızlığında ve özellikle diş sıkmasında (bruksizm) vakalarında kullanılan kişiye özel olarak yapılan bir apareydir. Özellikle geceleri kullanılmaktadır.

0553 777 24 45
WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?