VENEER KRON KAPLAMALAR

Veneer Kron (Kuron)

Veneer kron kaplama ve köprüler; eksik ve hasarlı dişlerin restorasyonunda oldukça uzun yıllardır kullanılan sabit protez uygulamalarıdır. Modern diş hekimliğinde sürekli geliştirilen yeni materyaller ve yaklaşımlar bu literatür dilinin günümüzde kullanımını oldukça sınırlandırmış ve kavram kargaşasına neden olmuştur.

Kron Diş Nedir?

Kron diş (kuron veya kaplama diş olarak da anılır) çürük, büyük dolgu  yada travma gibi nedenlerle aşırı miktarda doku kaybına maruz kalmış dişlerin bütünlüğünü korumak amacıyla uygulanan ve dişin görünen tüm yüzeylerini kaplayan sabit protetik restorasyonlardır. Restorasyon yapılmadan önce dişin küçültülerek şekillendirilmesi ve restorasyonun kaplayacağı kadar bir diş dokusunun çıkarılması gerekir. Laboratuvar veya klinik ortamında hazırlanan kron kaplama; bu dişin üzerine yapıştırılır.

Kuron Kaplama Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Dişiniz büyük bir çürük nedeniyle çok miktarda doku kaybetmiştir ve dolgu sonrası kalan sağlam diş dokusunu korumak amacıyla
 • Dişiniz travma veya başka sebeplerden dolayı kırılmıştır ve kompozit dolgular ile restore edilmeyecek kadar doku kaybı vardır
 • Daha önceden yapılmış büyük dolgularınız nedeniyle dişiniz zayıflamıştır ve dişinizin kırılma riski vardır
 • Dişinize çürük nedeniyle kanal tedavisi uygulanmış ve büyük miktarda diş dokusu uzaklaştırılmıştır. Kanal tedavisi sonrasında dişler beslenemez ve daha kırılgan hale gelir. Mevcut dişiniz korumak amacıyla
 • Dişlerinizi gıcırdatmak veya sıkma alışkanlığınız varsa dişiniz zamanla aşınır ve boyu kısalır. Bu zamanla ağrılı bir sonuç ortaya çıkarabilir. Bu dişleri korumak ve ağız yüksekliğini tekrar eski seviyesine getirmek amacıyla mevcut dişlerin tamamının veya azı dişlerin kaplanması gerekebilir.
 • Diş eti rahatsızlıkları veya operasyonları sonrasında hastalığın ilerlemesini önlemek amacıyla
 • Eksik dişiniz yerine yapılan implant üstü veneer kuron köprü uygulamalarında
 • Kozmetik nedenlerden dolayı gülümseme estetiğini artırmak amacıyla
 • Hareketli protez diş tedavisinde, kancanın geleceği destek dişleri korumak amacıyla

Veneer Kron Kaplama Nedir?

Veneer terimi kelime olarak; yüzeyin ince materyalle kaplanması anlamına gelir. Diş hekimliğinde kullanılan veneer kron ise yüzeyi porselen veya seramik ile kaplı metal destekli kron demektir. Güncel tedavi yaklaşımlarında kullanılan veneer kaplama türleri şunlardır:

 • Full veya tam veneer: Bu tür kronların ağız içerisinde görünen tüm yüzeyleri porselen ile kaplıdır ve literatürde metal destekli porselen olarak geçer.
 • Yarım veneer: Günümüzde kullanımı gitgide azalmış olan bu eski tedavi yaklaşımında klasik metal kaplamaların  görünen ön yüzeylerinde porselen veya biodent estetik materyaller bulunur.
 • Laminate ( Lamina) veneer: Son yıllarda oldukça popüler bir uygulama haline gelen ve yaprak lamine diş olarakta adlandırılan bu restorasyonlarda ise, dişlerin sadece görünen ön yüzeylerine ince porselen kabuklar yapıştırılarak iyi bir diş ve gülüş estetiği sağlanır.

Kliniğimizde veneer kron kaplama işlemleri alanında uzman Diş Hekimi Nebahat Bilge tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir.

0553 777 24 45
WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?